Organizacje członkowskie LFOON — SW
Lista organizacji członkowskich LFOON

- ul. Lipowa 1, 08-530 Dęblin
- +48 608 465 180
- dison@poczta.onet.pl
- DISON
Dęblińskie Integracyjne Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych DISON

- ul. Leszczyńskiego 23/101-102, 20-068 Lublin
- +48 81 533 78 59
- +48 888 660 606
- biuro@opiekunowie.pl
- www.opiekunowie.pl
- Opiekunowie
Europejska Fundacja Opieki
Europejska Fundacja Opieki wspiera Seniorów i osoby niepełnosprawne w całej UE w codziennym życiu, poprzez działania na szczeblu lokalnym i międzynarodowym.
W ofercie znajduje się wolontariat opiekuńczy w kraju i za granicą; odpłatne usługi opiekuńcze realizowane przez wyszkolony i doświadczony personel, w tym opieka psychologiczna i logopedyczna; usługi prawno-administracyjne; aktywizacja osób starszych poprzez organizację takich zajęć jak basen, nordic-walking, gimnastyka z naciskiem na mięśnie dna miednicy, wycieczki krajoznawcze, turnusy rehabilitacyjne.
Fundacja cyklicznie organizuje zbiórki uliczne, dary rzeczowe dla potrzebujących. Swoimi skrzydłami otacza także opiekunów formalnych i nieformalnych, oferując im wsparcie psychologiczne poprzez grupę motywacyjną oraz infolinię.
Wszystko to ma na celu podniesienie statusu osób starszych i niepełnosprawnych. W swej działalności Fundacja kieruje się indywidualnym podejściem do podopiecznych, tworzy dla nich nowe rozwiązania, aby pomóc im godnie żyć.
Adres biura (do korespondencji): ul. Skierki 1/190, 20-601 Lublin

- ul. Cicha 10, 20-078 Lublin
- +48 81 532 58 06
- biuro@autyzmlublin.pl
- www.autyzmlublin.pl
- Fundacja Alpha
Fundacja Alpha
Celem Fundacji Alpha jest niesienie pomocy dzieciom i osobom dorosłym z upośledzeniem umysłowym, autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami rozwojowymi oraz wsparcie ich rodzin. Prowadzi kompleksową terapię i edukację, rehabilitację medyczną, fizyczną, psychiczną, społeczną i zawodową, zgodniez najnowszymi standardami krajowymi i międzynarodowymi.
Broni interesów i praw dzieci oraz osób dorosłych dotkniętych tymi chorobami, zajmuje się promocją problemów i potrzeb osób chorych, przeciwdziała ich marginalizacji społecznej. Prowadzi NZOZ Centrum Terapii Autyzmu Alpha oraz ośrodek rehabilitacji dziennej dla osób niedosłyszących i głuchych (więcej informacji w rozdziale Rehabilitacja). Rodziny mogą liczyć tu na specjalistyczną pomoc: diagnozę i konsultacje psychiatryczne, terapię indywidualną, logopedyczną, zajęcia z komunikacji alternatywneji wspomagającej, integrację sensoryczną, treningi umiejętności społecznych.
Centrum prowadzi także badania aktualnego poziomu funkcjonowania osób z autyzmem, konsultacje dla rodziców i rodzeństwa, szkolenia i warsztaty dla rodziców i profesjonalistów.

-
al. Kraśnicka 127/129 (p.1, II pietro)
20-718 Lublin - +48 81 526 10 24
- biuro.lubelskie@far.org.pl
- www.far.org.pl/lubelskie.html
- FAR Lublin
Fundacja Aktywnej Rehabilitacji w Lublinie
Fundacja Aktywnej Rehabilitacji w Lublinie prowadzi kompleksowy program aktywizacji społecznej i zawodowej osób z trwałymi uszkodzeniami rdzenia kręgowego, poruszających się na wózkach inwalidzkich. Uczy, jak poruszając się na wózku prowadzić normalne życie i osiągać wyznaczone cele.
Instruktorzy Aktywnej Rehabilitacji, najczęściej osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach, odwiedzają szpitale i placówki rehabilitacyjne, starają się zachęcić pacjentów do ćwiczeń fizycznych i aktywnej rehabilitacji. Na obozach szkoleniowo-rehabilitacyjnych pierwszego stopnia, przekazywane są praktyczne i niezbędne umiejętności oraz informacje.
Koordynatorzy FAR prowadzą regionalne punkty informacyjne, grupy treningowe, szkolenia specjalistyczne oraz szkolenia dla personelu medycznego i służb pomocniczych. FAR prowadzi również Agencję Pośrednictwa Pracy dla Osób Niepełnosprawnych (więcej w rozdziale „Zatrudnienie”).
Lubelska Fundacja jest Oddziałem Fundacji Aktywnej Rehabilitacji „FAR” z siedzibą przy ulicy Inspektowej 1 w Warszawie.3

- ul. Bałdyka 11/1, 44-240 Żory
- +48 570 110 311
- fundacjachorobmozgu@gmail.com
- Fundacja Chorób Mózgu
Fundacja Chorób Mózgu
Misją Fundacji jest wszechstronna pomoc na rzecz chorych na chorobę Parkinsona oraz ich rodzin, a także upowszechnianie wiedzy o problemach chorych.

- ul. Wallenroda 9/45, 20-607 Lublin
- +48 502 489 535
- fundacja.m.art@gmail.com
- Fundacja M-Art
Fundacja M-Art
Fundacja M-Art swoją działalność rozpoczęła pod koniec 2014 roku. Zajmuję się działalnością w sferze kultury, sztuki i edukacji. Prowadzi warsztaty artystyczne w różnych grupach wiekowych oraz w grupach integracyjnych. Fundacja zajmuje się również organizacją szkoleń w zakresie technik plastycznych i edukacji artystycznej.
Działania Fundacji:
- zajęcia z edukacji artystycznej wśród dzieci i młodzieży w tym propagowanie tradycji i rękodzieła ludowego,
- warsztaty integracyjne dla osób niepełnosprawnych,
- działania na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z pełnosprawnym społeczeństwem,
- rozwijanie zainteresowań i uzdolnień poprzez pracę w kołach zainteresowań, udział w imprezach kulturalnych,
- kształtowanie środowiska wychowawczego, ze szczególnym uwzględnieniem formy wychowania przez sztukę,
- działalność informacyjna.

- ul. Młodej Polski 32/144, 20-863 Lublin
- +48 502 174 209
- tln@teatroterapia.lublin.pl
- www.teatroterapia.lublin.pl
- Teatroterapia
Fundacja Teatroterapia Lubelska
Fundacja organizuje i finansuje działania kulturalno-artystyczne oraz naukowe związanych z Teatroterapią Lubelską w środowisku osób niepełnosprawnych. Są to m.in.: spektakle teatralne, koncerty, festiwale i wystawy z udziałem artystów niepełnosprawnych z całego świata.
Prowadzi konferencje, sympozja, seminaria, programy naukowo-badawcze, projekty wydawnicze. Udziela pomocy organizacyjnej i materialnej twórcom niepełnosprawnym i innym osobom, a także jednostkom organizacyjnym. Prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej o specjalności teatroterapeutycznej (więcej w rozdziale „Zatrudnienie”).
Fundacja ponadto organizuje i finansuje turnusy rehabilitacyjne, poradnictwo psychologiczne i prawne, promuje i wspiera zatrudnienie osób niepełnosprawnych, pomaga w zaspokajaniu podstawowych potrzeb socjalno-bytowych osób niepełnosprawnych i ich rodzin, np. poprzez zbiórki żywności i odzieży.

- Babianka 56, 21-200 Parczew
- +48 791 969 338
- info@fundacjavictor.pl
- www.fundacjavictor.pl
- Fundacja Victor
Fundacja Victor
Nasza Fundacja powstała z inicjatywy rodziców, którzy na co dzień spotykają się z niepełnosprawnością. Nie tylko własnych dzieci, ale także ich przyjaciół i kolegów. Znamy potrzebę rehabilitacji, która powinna rozpoczynać się praktycznie już w pierwszych dniach życia dziecka.
Z własnego doświadczenia wiemy, jak ważne jest wsparcie rodziców i rodzin, gdy takie dziecko się pojawia. Widzimy również jak z czasem zmieniają się potrzeby takiego „Skarbu”.
Fundacja Victor powstała właśnie po to, aby zapewnić dzieciom, zarówno naszym jak i innym rehabilitację ruchową, pedagogiczną, psychologiczną, a ich rodzinom wsparcie i pomoc w rozwoju ich pociech. Pragniemy również nieść pomoc wszystkim osobom wykluczonym i potrzebującym oraz takim, które są w ciężkiej sytuacji życiowej.

-
ul.Zamoyskiego 149
23-300 Janów Lubelski - +48 503 173 769
- kronjanowlub@op.pl
Klub Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SKRON
Stowarzyszenie Klub Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (SKRON) w Janowie Lubelskim działa od 1992r., zrzesza 106 członków niepełnosprawnych z różnym rodzajem i stopniem niepełnosprawności z powiatu janowskiego jak i spoza: kraśnicki, biłgorajski, stalowowolski. Spotkania odbywają się w każdy wtorek tygodnia od godz. 16.00 – 19.00.
Stowarzyszenie swoje cele realizuje przez:
1. Osiągnięcie możliwego pełnego usamodzielnienia osób niepełnosprawnych.
2. Zwiększenie aktywności życiowej i fizycznej osób niepełnosprawnych.
3. Integracja osób niepełnosprawnych poprzez uprawianie różnych form sportu.
4. Dążenie do zniesienia barier architektonicznych.
5. Rozwój i wspieranie różnych metod rehabilitacji.
6. Szkolenie osób niepełnosprawnych oraz kadr.
7. Organizacja obozów rehabilitacyjnych.
8. Informacje i publikacje związane z prowadzoną działalnością.
9. Przynależność do krajowej organizacji dla osób niepełnosprawnych.
10. Współpracę z krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi organizacjami o podobnych celach i założeniach statutowych.
11. Obronę interesów osób niepełnosprawnych.

- ul. Szkolna 9, 22-300 Krasnystaw
- +48 82 540 60 15
- ksnron@interia.pl
- www.ksnron.org
- KSNRON
Krasnostawskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych KSNRON
Warsztat Terapii Zajęciowej w Krasnymstawie prowadzi działalność w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych z terenu powiatu.

-
ul. Lubomelska 1/3, pok. 101
20-072 Lublin - +48 81 742 45 51
- lzinr@lzinr.lublin.pl
- www.lzinr.lublin.pl
Lubelski Związek Inwalidów Narządu Ruchu
Lubelski Związek Inwalidów Narządu Ruchu zrzesza osoby o różnym stopniu niepełnosprawności, spowodowanym schorzeniami narządu ruchu oraz osoby pełnosprawne pragnące działać na ich rzecz.
Celem Związku jest obrona interesów osób niesprawnych ruchowo, wszechstronna rehabilitacja oraz zwiększanie ich uczestnictwa w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym kraju. Działania organizacji zmierzają do stworzenia uregulowań prawnych, zapewniających równe szanse w zakresie dostępu do nauki, zatrudnienia, wypoczynku oraz likwidację wszelkich barier, uniemożliwiających pełną integrację z resztą społeczeństwa.
W siedzibie Związku mieści się Punkt informacji dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin (więcej informacji w rozdziale „Punkty informacyjno-poradnicze”). Ponadto na stronie internetowej Związku – www.lzinr.lublin.pl, w dziale „ABC osoby z niepełnosprawnościami” można znaleźć aktualne informacje i przepisy prawne.

- ul. Towarowa 19, 20-205 Lublin
- +48 81 444 45 44
- lsa@lsa.lublin.pl
- lsa.lublin.pl
Lubelskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie
Lubelskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie od 12 lat działa na rzecz osób dotkniętych chorobą Alzheimera i pokrewnymi otępieniami. Upowszechnia wiedzę o tej chorobie, problemach związanych z opieką i walczy o godność osób chorych. Wspiera opiekunów i rodziny w codziennym sprawowaniu opieki, organizuje spotkania dla opiekunów i osób zainteresowanych.
W siedzibie Stowarzyszenia działa Centrum Informacji Alzheimerowskich (więcej informacji w rozdziale „Punkty informacyjno-poradnicze”). Prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy dla Osób z Chorobą Alzheimera „Mefazja”, zapewniający opiekę dzienną i terapię oraz Filię „Memory”, dla osób o łagodnymi początkowym stadium choroby (więcej informacji w rozdziale „Jednostki organizacyjne pomocy społecznej”).
Stowarzyszenie wydało dwie publikacje: „Choroba Alzheimera – komunikacja z chorym”, autorstwa Anety Domagały oraz „Teraz” i „Dawniej” – zeszyty ćwiczeń dla osób z chorobą Alzheimera, Anety Domagały i Edyty Długosz-Mazur. Wydaje również poradnik dla opiekunów i biuletyn „Bliżej Alzheimera” oraz wiele innych materiałów informacyjnych.

-
ul. Jaczewskiego 7
20-090 Lublin, Budynek C - +48 601 616 578
- amazonki.lublin@gmail.com
- www.amazonki.lfoon.lublin.pl
- Amazonki Lublin
Lubelskie Stowarzyszenie Amazonek
Główne cele Lubelskiego Stowarzyszenia Amazonek to wpieranie kobiet oczekujących na operacje i po operacji raka piersi, praca ochotniczek – wolontariuszek, rehabilitacja fizyczna i psychiczna kobiet po amputacji piersi, prowadzenie akcji profilaktyki wśród kobiet zdrowych oraz integracja środowiska kobiet dotkniętych nowotworem piersi.
Spotkania ochotniczek z chorymi organizowane są w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Klinice Onkologii przy Jaczewskiego, Klinice Chirurgii Onkologicznej PSK1 oraz w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na al. Kraśnickiej. Stowarzyszenie prowadzi także rehabilitację fizyczną i psychologiczną. Organizuje, m.in. imprezy kulturalne, spotkania integracyjne, pielgrzymkę ogólnopolską na Jasną Górę, pielgrzymkę regionalną do Skarżyska-Kamiennej.
Stwarza możliwość udziału w ogólnopolskich imprezach związanych z promocją walki z rakiem i akcjami profilaktyki wśród kobiet zdrowych, takich jak Spartakiada, Marsz Życia i Nadziei, Marsz Różowej Wstążeczki.
Siedziba otwarta w poniedziałki i środy oraz co drugi piątek w godz. od 14.00 do 16.00
Dyżur Zarządu w każdą środę w godz. od 14.00
Adres do korespondencji:
Lubelskie Stowarzyszenie Amazonek
Poczta Polska
ul. Krakowskie Przedmieście 50
20-001 Lublin
UP Lublin 1 skr 194

- ul. S. Leszczyńskiego 23, 20-068 Lublin
- +48 515 824 926
- drgawka@padaczka.lublin.pl
- www.padaczka.lublin.pl
- Amazonki Lublin
Lubelskie Stowarzyszenie Osób Chorych na Padaczkę "Drgawka"
Stowarzyszenie zajmuje się integracją ludzi chorych na padaczkę w ramach swojego środowiska, jak i z osobami zdrowymi. Wspiera członków w chorobiei działa na rzecz ruchu samopomocy, mając na celu przeciwdziałanie uczuciu rezygnacji, osamotnienia i bezradności.
Organizuje spotkania z lekarzami – specjalistami. Stowarzyszenie nawiązuje również kontakty ze specjalistami z USA, Anglii i Hiszpanii. Reprezentuje interesy osób niepełnosprawnych wobec władz samorządowych, UM, MOPS, PCPR, ZUS itp. Podejmuje działania o refundację leków przeciwpadaczkowych, w tym leków najnowszej generacji.
Prowadzi działania informacyjne oraz propaguje wiedzę w społeczeństwie na temat epilepsji oraz zachowań wobec osób dotkniętych tą chorobą, przeciwdziała dyskryminacji. Stowarzyszenie organizuje turnusy rehabilitacyjne, wycieczki, ogniska, imprezy kulturalne dla członków, ich rodzin i przyjaciół. Spotkania odbywają się w każdy czwartek, w godz. 13.00-16.00; dyżury: poniedziałek-środa, godz. 10.00-13.00. Prezes: Barbara Lisek, tel. 515 824 926.

- ul. Spóldzielcza 17 A, 24-150 Nałeczów
- +48 81 501 51 06
- wtz.naleczow@wp.pl
- www.wtznaleczow.pl
Nałeczowskie Stowarzyszenie Charytatywne
Nałęczowskie Stowarzyszenie Charytatywne powołane zostało 29.06.2005 na Zebraniu Założycielskim z inicjatywy pracowników, rodziców uczestników oraz samych uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Nałęczowie. Zarejestrowane zostało przez Sąd Rejonowy w Lublinie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego 28.09.2005r, nr. KRS 0000241373.
W grudniu 2009 r. Stowarzyszenie uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Działalność Nałęczowskiego Stowarzyszenia Charytatywnego oparta jest na Statucie. Ukierunkowana jest głównie na pomoc osobom niepełnosprawnym i ich otoczeniu.

-
ul. Zahajkowska 44F
21-560 Międzyrzec Podlaski - +48 606 967 139
- prezes@psonmiedzyrzec.pl
- pson-miedzyrzec@o2.pl
- www.psonmiedzyrzec.pl
- PSON Międzyrzec Podlaski
Podlaskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych PSON w Międzyrzecu Podlaskim
Podlaskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych w Międzyrzecu Podlaskim powstało w 1995r. Celem stowarzyszenia jest działalność na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin, integracja społeczna, ochrona interesów zawodowych i społecznych, polepszenie warunków bytowych, podniesienie poziomu kultury i oświaty oraz przeciwdziałanie dyskryminacji.
Organizacja współdziała w organizowaniu życia kulturalnego oraz rekreacyjno-sportowego osób niepełnosprawnych. Cele te realizuje poprzez występowanie do właściwych władz i instytucji z wnioskami w imieniu i interesie niepełnosprawnych. Stowarzyszenie jest organizatorem wielu imprez na rzecz osób niepełnosprawnych: sportowo – integracyjnych „Integracja pod żaglami”, festynów rodzinnych („Sport szansą życia”), wycieczek integracyjnych („Mazurskim szlakiem”, „Łagiewniki- Kraków-Wieliczka”, Wilno – Kowno – Troki).
Stowarzyszenie od 1999r. jest organem prowadzącym Warsztat Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych od 18 roku życia z Międzyrzeca i okolicznych gmin. Stowarzyszenie od 3 lipca 2012, uzyskało status OPP (Organizacji Pożytku Publicznego).

- ul. Młodej Polski 32/144, 20-863 Lublin
- +48 609 300 202
- mariapebe@gmail.com
- Polskie Forum WTZ
Polskie Forum Warsztatów Terapii Zajęciowej
Polskie Forum Warsztatów Terapii Zajęciowej uczestniczy w negocjacjach – Konsultacje Plus w ramach programów rządowych, uczestnictwo w działaniach na rzecz zwiększenia algorytmu WTZ i edukacji środowiska w celu poprawy rehabilitacji społecznej i zawodowej.

- ul. Leszczyńnskiego 50, 20-068 Lublin
- +48 81 533 06 05
- pzglublin@mbnet.pl
- www.pzg.lublin.pl
Polski Zwiazek Głuchych Oddział w Lublinie
Związek prowadzi rehabilitację inwalidów słuchu w ośrodkach rehabilitacjii wsparcia społecznego niesłyszących PZG w Lublinie, Chełmie, Białej Podlaskiej, Zamościu, Łukowie i Puławach.
Stwarza możliwości i uwarunkowania przysposabiające inwalidów słuchu do samodzielnego funkcjonowania w codziennym życiu rodzinnym i społecznym poprzez: niwelowanie barier komunikacyjnych, zajęcia przystosowawcze, rozwiązywanie problemów osobistych, działania integracyjne, podnoszenie wiedzy ogólnej i rozwój zainteresowań.
Oferuje bezpłatne porady udzielane przez tłumaczy języka migowego w ramach projektu „Rehabilitacja osób z wadami słuchu na terenie województwa lubelskiego” (ze środków PO FIO). Są to indywidualne usługi stacjonarne i internetowe, usługi grupowe oraz rehabilitacja społeczna osób głuchych i słabo słyszących.
Osobom zainteresowanym i ich rodzinom udzielana jest wszelka pomoc w każdej sytuacji życiowej, jak np. wizyta w urzędzie, u lekarza, w banku, w sądzie. Organizowane są spotkania integracyjne prowadzone przez tłumacza języka migowego, a także koła zainteresowań, zajęcia sportowe, imprezy kulturalne, wyjścia do teatru z tłumaczem języka migowego. Projekt realizowany do końca grudnia 2013 r.

- ul. Junoszy 49, 20-400 Lublin
- +48 81 441 53 25
- +48 797 609 299
- lubelski@pzn.org.pl
- www.pzn.lublin.pl
- PZN Lublin
Polski Zwiazek Niewidomych Okreg Lubelski
Polski Związek Niewidomych Okręg Lubelski, to organizacja dzięki której osoby niewidome i słabo widzące mogą osiągać samodzielność i aktywność życiową, zrealizować potrzeby społeczne i zawodowe. Pomaga niewidomym i słabowidzącym oraz ich bliskim w adaptacji do nowych warunków życia, udziela porad i informacji, zapewnia wsparcie psychologiczne w procesie rehabilitacji i integracji.
Realizuje indywidualne i grupowe szkolenia. Prowadzi działania, między innymi edukacyjne, mające na celu zmianę postrzeganie osób niewidomych i słabo widzących przez społeczeństwo. Wyznacza standardy funkcjonowania osób niewidomych i słabowidzących w Polsce, integruje środowisko i jest jego rzecznikiem.
Organizacją nadrzędną Lubelskiego Okręgu jest Polski Związek Niewidomych z siedzibą w Warszawie, przy ul. Konwiktorskiej 9.

- ul. St. Leszczyńskiego 23, 20-068 Lublin
- +48 668 774 665 - Prezes: Elżbieta Sagan
- babciasaganka@gmail.com
- www.diabetyk.org
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków - Oddział Wojewódzki w Lublinie
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Oddział Wojewódzki w Lublinie zrzesza chorych na choroby cywilizacyjne, przewlekłe, w tym cukrzycę. W sześciu Kołach na terenie województwa lubelskiego (Lublin Koło nr 3, Lublin Koło nr 4, Dęblin, Kraśnik, Międzyrzec Podlaski, Puławy) zrzeszonych jest 267 członków (wg stanu na koniec 2023 r.).
Stowarzyszenie prowadzi działania edukacyjne i szkoleniowe. Organizuje szkolenia, na które zapraszani są lekarze różnych specjalności, pielęgniarki, dietetycy, przedstawiciele firm farmaceutycznych i medycznych. Pomaga i integruje naszych członków. Na otwartych imprezach organizuje badania poziomu cukru i ciśnienia tętniczego dla mieszkańców.
Dyżury Zarządu Oddziału: Trzeci czwartek miesiąca w godz. 16-18
Organizacją nadrzędną jest Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Zarząd Główny w Warszawie.
Adres: ul. Wiosny Ludów 77, 02-455 Warszawa, tel. 22 668 47 19

- ul. Górna 17, 22-500 Hrubieszów
- +48 84 697 24 66
- wtz_hrubieszow@op.pl
- www.wtzhrubieszow.naszaplacowka.pl
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI (dawniej PSOUU), Koło w Hrubieszowie
Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Hrubieszowie działa od 1993 r., a od 1 września 1997 roku swoja działalność rozpoczął Warsztat Terapii Zajęciowej, który został stworzony z myślą o osobach z niepełnosprawnością intelektualną.
Głównym zadaniem warsztatów jest rehabilitacja zawodowa i społeczna uczestników, która umożliwia zdobycie odpowiednich wiadomości i umiejętności potrzebnych do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Główną metodą terapeutyczną stosowaną w WTZ jest terapia zajęciowa, która realizowana jest w 8 pracowniach profilowanych.
Celem terapii zajęciowej jest zwiększenie odporności psychicznej i sprawności fizycznej, podniesienie motywacji i aktywności począwszy od czynności samoobsługowych i porządkowych w najbliższym otoczeniu, po czynności na rzecz innych osób. Ponadto uczestnicy objęci są rehabilitacją ruchową, terapią psychologiczną aktywnie uczestniczą w zajęciach dodatkowych zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i zainteresowaniami.

- ul. Rogowskiego 5, 20-840 Lublin
- +48 81 742 12 93
- zk.lublin@psoni.org.pl
- www.psoni.org.pl
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI (dawniej PSOUU), Koło w Lublinie
Misją Stowarzyszenia jest dbanie o godność i szczęście osób z upośledzeniem umysłowym, wspieranie ich rodzin oraz współdziałanie i gotowość niesienia pomocy innym. Realizuje zadania, które mają wpływać na zmianę postaw społecznych, integrację i normalizację życia osób z upośledzeniem umysłowym. Stowarzyszenie prowadzi placówki o wielospecjalistycznych i kompleksowych programach rewalidacyjnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych z upośledzeniem umysłowym oraz kalectwami sprzężonymi: Dzienne Centrum Aktywności, Niepubliczna Poradnia Wczesnego Wspomagania Rozwoju „Lolek” (więcej o tych placówkach w rozdziale „Edukacja”), Warsztaty Terapii Zajęciowej (więcej w rozdziale „Zatrudnienie”). Stowarzyszenie organizuje turnusy rehabilitacyjne, prowadzi doradztwo specjalistyczne dla osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów, organizuje imprezy okolicznościowei integracyjne.
Organizacją nadrzędną jest Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Zarząd Główny z siedzibą na ul. Głogowej 2B w Warszawie.

- ul. Świetoduska 2, 21-010 Łęczna
- +48 81 752 40 16
- psouul@poczta.onet.pl
- leczna@psouu.org.pl
- www.kolowlecznej.blogspot.com/
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI (dawniej PSOUU), Koło w Łęcznej
PSONI Koło w Łęcznej powstało z inicjatywy byłego proboszcza Parafii św. Barbary w Łęcznej, Adama Lewandowskiego. Formalna postać stowarzyszenia wyrosła z ruchu kilkunastu rodziców, którzy spotykając się przy kawie, herbacie wypłakiwali się sobie wzajemnie z problemów.
Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z upośledzeniem umysłowym, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin.
Pierwszym krokiem Koła było zorganizowanie zajęć rehabilitacyjnych, a następnie logopedycznych dla dzieci członków ruchu. Społeczność wzbogacała się o nowych członków i podejmowała nowe wyzwania, co doprowadziło do utworzenia Dziennego Centrum Aktywności. Z chwilą powołania do życia DCA, w placówce zaczęły odbywać się także zajęcia z psychologiem, pedagogiem oraz muzykoterapeutą. Z zajęć grupowych i indywidualnych korzystały zarówno dzieci jak i młodzież. Z biegiem czasu zaistniała potrzeba rozszerzenia działalności Stowarzyszenia i zaczęto działania zmierzające do utworzenia drugiej placówki – Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Proces ten był długi w związku poszukiwaniem odpowiedniego lokalu i szeregiem innych przeszkód, na jakie napotykano.
W 2000 roku znaleziono idealny budynek, dawnej szkoły we wsi Janowica. Budynek wymagał generalnego remontu oraz niezbędnych ulepszeń architektonicznych, dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zanim rozpoczęto prace odbyła się publiczna dyskusja z mieszkańcami wsi Janowica i władzami gminnymi. Z początku ludzie podchodzili do całej sprawy bardzo nieufnie, trudno było przekonać ich, do osób niepełnosprawnych. Również rodzicie niepełnosprawnych kandydatów do WTZ mieli wątpliwości czy ich dzieci sobie poradzą, czy to jest dla nich dobre… Zarząd Koła przeprowadził wszystkie procedury, także zamówienia publiczne na remont kapitalny budynku, który trwał pół roku. Pomimo wszystkich zawirowań i trudności 15 czerwca 2001 roku powstały Warsztaty Terapii Zajęciowej w Janowicy.
W 2002 roku Zarząd Koła wraz z kierownictwem WTZ, przy nieocenionym wsparciu Arcybiskupa Józefa Życińskiego, doprowadził do przyjęcia sakramentów I Komunii Świętej oraz Bierzmowania przez 18 osób

- ul. Wyczółkowskiego 12, 08-500 Ryki
- +48 81 865 10 83
- zk.ryki@psouul.org.pl
- www.wtzryki.hekko24.pl
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI (dawniej PSOUU), Koło w Rykach
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rykach zostało powołane do życia z dniem 22.02.1992 r., jako placówka terenowa Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z siedzibą w Warszawie. W dn. 23.01.2017 r. zostało wpisane do KRS jako Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rykach.
Stowarzyszenie ma na celu działanie na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną, tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym, działanie na rzecz ochrony ich zdrowia oraz wspieranie ich rodzin.

- ul. Kościuszki 8, 21-040 Świdnik
- +48 81 759 10 80
- zk.swidnik@psoni.org.pl
- www.swidnik.psoni.org.pl
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI (dawniej PSOUU), Koło w Świdniku
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Świdniku powstało w 1987 roku z inicjatywy rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną
PSONI jest organizacją pozarządową, samopomocową, niedochodową, działającą dla pożytku publicznego. Reprezentuje interesy, wypowiada się i działa na rzecz i w imieniu osób z niepełnosprawnością intelektualną w Polsce, ich rodzin i opiekunów.
Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną, tworzenie warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenia ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz działanie na rzecz ochrony ich zdrowia oraz wspierania ich rodzin (Art. 4 Statutu).
Misją Stowarzyszenia jest:
- dbanie o godność, szczęście i jakość życia osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich równoprawne miejsce w rodzinie i w społeczeństwie,
- wspieranie rodzin osób z niepełnosprawnością intelektualną we wszystkich obszarach życia i sytuacjach, a zwłaszcza w ich gotowości niesienia pomocy innym (Art. 31 Statutu PSONI).

- ul. Słowackiego 7 b, 22-600 Tomaszów Lubelski
- +48 84 664 22 71
- +48 84 665 89 03
- zk.tomaszowlubelski@psoni.org.pl
- www.psonitomaszow.pl
- PSONI Tomaszów Lubelski
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI (dawniej PSOUU), Koło w Tomaszowie Lubelskim
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (1991–2015 jako: Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym) jest organizacją pozarządową, niedochodową, samopomocową. Reprezentuje interesy, wypowiada się i działa na rzecz i w imieniu osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodzin i opiekunów. Kontynuuje działalność założonego w 1963r. Komitetu Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. Organizacja jest zarejestrowana w KRS, terenem jej działania jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej. Działa na podstawie prawa o stowarzyszeniach. Jednostkami terenowymi Organizacji są Koła.
Władze centralne Stowarzyszenia to Zarząd Główny w Warszawie. Terenowe Koła reprezentują Zarządy poszczególnych Kół. Swoją działalność opiera na pracy społecznej członków, wolontariuszy i pracowników. Stowarzyszenie jest członkiem Inclusion Europe–Europejskiego Związku Stowarzyszeń Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ich Rodzin.
Misją Stowarzyszenia jest: dbanie o godność, szczęście i jakość życia osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich równoprawne miejsce w rodzinie i w społeczeństwie; wspieranie rodzin osób z niepełnosprawnością intelektualną we wszystkich obszarach życia i sytuacjach, a zwłaszcza w ich gotowości niesienia pomocy innym.

- ul. Okopowa 5 lok.357, 20-022 Lublin
- +48512679379
- +48724691786
- lublin@ptsr.org.pl
- www.ptsr-lublin.pl
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział Lublin
Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział w Lublinie zrzesza osoby chore na stwardnienie rozsiane (SM) oraz ich rodziny i przyjaciół. Jego misją jest poprawa jakości życia osób z SM w regionie lubelskim oraz zapewnienie im dostępu do leczenia i rehabilitacji. W siedzibie lubelskiego PTSR, w każdą środę od godziny 16.00 organizowane są spotkania grup wsparcia w celu wymiany doświadczeń i informacji.
Członkowie PTSR mogą nieodpłatnie korzystaćz grupowej rehabilitacji. Organizowana jest również pomoc psychologiczna, w ramach stałej współpracy z wolontariuszami, neuropsychologami i pedagogami oraz bezpłatne konsultacje neurologiczne. PTSR organizuje spotkania integracyjne, wyjazdy rehabilitacyjne oraz akcje informacyjne. Prowadzi Punkt informacyjny na temat SM (więcejw rozdziale „Punkty informacyjno-poradnicze”). Organizacją nadrzędną jest Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego z siedzibą przy Placu Konstytucji 3/72 w Warszawie.

- ul. Jaczewskiego 8, 20-950 Lublin
- +48 603 614 700
- astma.lublin@op.pl
Stowarzyszenie Chorych na Astmę Oskrzelową
Stowarzyszenie powstało w roku 1998 z potrzeby niesienia pomocy osobom chorym na astmę. Jedną z najważniejszych inicjatyw Stowarzyszenia jest propagowanie nowoczesnych metod leczenia oraz edukacja chorych prowadzona pod nazwą Szkoła Astmy. Stowarzyszenie organizuje i uczestniczy w wielu wydarzeniach lokalnych i ogólnopolskich dotyczących problematyki ochrony zdrowia, takich jak konferencje, spotkania edukacyjne, imprezy kulturalne oraz integracyjne.
Aktywnie działa na rzecz swoich członków, wspiera ich między innymi w wyborze i zakupie sprzętu medycznego pomocnego w leczeniu astmy oskrzelowej, propaguje aktywny styl życia. Prowadzi również wypożyczalnię koncentratorów tlenu.
Członkowie Stowarzyszenia spotykają się w każdą ostatnią sobotę miesiąca (z wyjątkiem lipca i sierpnia), by omówić sprawy bieżące, a często także wysłuchać ciekawych prelekcji dotyczących życia z chorobą przewlekłą. Stowarzyszenie współdziała z Kliniką Pneumonologii, Onkologii i Alergologii UM w Lublinie oraz różnymi organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych i chorych.

- ul. Leszczyńskiego 23, 20-068 Lublin
- +48 661 605 059
- biuro@gar.lublin.pl
- www.gar.lublin.pl
Stowarzyszenie Grupa Aktywnej Rehabilitacji Rekryteringsgruppen - Region Lubelski
Stowarzyszenie w profesjonalny sposób pracuje nad przygotowaniem osób po urazach rdzenia kręgowego, poruszających się na wózkach inwalidzkich, do funkcjonowania w społeczeństwie ludzi zdrowych, uczy samodzielności i niezależności. W swoich działaniach wykorzystuje metodę aktywnej rehabilitacji, w której podstawową rolę odgrywa „wzorzec osobowy”. W charakterze instruktorów biorą udział osoby niepełnosprawne z uszkodzeniami rdzenia kręgowego, które na własnym przykładzie pokazują efekty treningu sportowego.
Stowarzyszenie bezpośrednio dociera do osób niepełnosprawnych, by przekazywać informacje niezbędne w procesie rehabilitacji psychofizycznej i społecznej, doradza jak dobrać sprzęt ortopedyczny,a także jak otrzymać do niego dofinansowanie. Prowadzi zajęcia o charakterze rehabilitacyjno-sportowym, imprezy sportowo-rekreacyjne, organizuje pokazy i szkoleniaz zakresu aktywnej rehabilitacji dla osób po urazach rdzenia kręgowego, ich rodzin, pracowników instytucji oraz uczniów kształcących się pod kątem rehabilitacji i medycyny.

- ul. Krasickiego 4a, 22-300 Krasnystaw
- +48 82 576 34 46
- prezesmagnumbonum@interia.pl
- www.magnumbonum.pl
Stowarzyszenie Integracyjne "MAGNUM BONUM"
Stowarzyszenie w profesjonalny sposób pracuje nad przygotowaniem osób po urazach rdzenia kręgowego, poruszających się na wózkach inwalidzkich, do funkcjonowania w społeczeństwie ludzi zdrowych, uczy samodzielności i niezależności. W swoich działaniach wykorzystuje metodę aktywnej rehabilitacji, w której podstawową rolę odgrywa „wzorzec osobowy”. W charakterze instruktorów biorą udział osoby niepełnosprawne z uszkodzeniami rdzenia kręgowego, które na własnym przykładzie pokazują efekty treningu sportowego.
Stowarzyszenie bezpośrednio dociera do osób niepełnosprawnych, by przekazywać informacje niezbędne w procesie rehabilitacji psychofizycznej i społecznej, doradza jak dobrać sprzęt ortopedyczny,a także jak otrzymać do niego dofinansowanie. Prowadzi zajęcia o charakterze rehabilitacyjno-sportowym, imprezy sportowo-rekreacyjne, organizuje pokazy i szkoleniaz zakresu aktywnej rehabilitacji dla osób po urazach rdzenia kręgowego, ich rodzin, pracowników instytucji oraz uczniów kształcących się pod kątem rehabilitacji i medycyny.

- ul. J. Barszczewskiego 9, 20-739 Lublin
- +48 600 447 446
- prezes@myrazem.org
- biuro@myrazem.org
- www.myrazem.com.pl
Stowarzyszenie "My Razem"
Stowarzyszenie „My Razem” jest stowarzyszeniem, które ma na celu pomoc w usamodzielnieniu się dorosłym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Nasza misją jest wybudowanie dostosowanego dla ich indywidualnych potrzeb domu.

- ul. Doświadczalna 46, 20-236 Lublin
- +48 81 744 53 18
- doswiadczalna@poczta.fm
- www.doswiadczalna.pl
- Doświadczalna
Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo
Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo prowadzi Ośrodek Kompleksowej Rehabilitacji, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Świetlicę Integracyjną (więcej informacji w rozdziale „Zatrudnienie”). Podopieczni Stowarzyszenia to dzieci i młodzież z mózgowym porażeniem dziecięcym, przepukliną oponowo-rdzeniową, dystrofią mięśniową, niepełnosprawnością pourazową. Stowarzyszenie zapewnia dzieciom indywidualną rehabilitację, akupresurę, masaż klasyczny, hipoterapię, pomoc logopedy i psychologa, refleksologię, trening umysłowy, logorytmikę.
Ponadto dzieci mogą korzystać ze świetlicy integracyjnej, pracowni plastycznej, pracowni komputerowej, pracowni muzycznej oraz zajęć sportowych. Stowarzyszenie organizuje również imprezy integracyjne, turnusy rehabilitacyjno-wypoczynkowe, a także dowóz dzieci na zajęcia.

- Muratyn 49, 22-650 Łaszczów
- +48 84 647 14 89
- +48 697 068 230
- stowarzyszenie.muratyn@o2.pl
- Otwarta Dłoń
Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Otwarta Dłoń
Stowarzyszenie powstało 18 września 2002 roku z inicjatywy pracowników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Muratynie, zajmujących się rehabilitacją społeczną i zawodową osób niepełnosprawnych.
Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz tworzenia jak najkorzystniejszych warunków do pełnego rozwoju osób niepełnosprawnych oraz ich aktywnego i godnego uczestnictwa w życiu społecznym a także pomoc ich rodzinom. Stowarzyszenie wspiera organizacyjnie i finansowo Warsztat Terapii Zajęciowej w Muratynie, upowszechnia w społeczeństwie problemy i potrzeby osób niepełnosprawnych, przeciwdziała ich dyskryminacji.

- ul. Młodzieżowa 6, 24-320 Poniatowa
- +48 81 820 42 36
- soni-5@o2.pl
- soni.org.pl
- SONI
Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Soni
Stowarzyszenie SONI powstało z inicjatywy rodziców dzieci niepełnosprawnych intelektualnie i zostało zarejestrowane w dniu 14 września 1999 r. w rejestrze stowarzyszeń. Jest organizacją pozarządową, samopomocową, niedochodową. Od czerwca 2004 r. posiada status organizacji pożytku publicznego. Zrzesza 80 członków. Misją Stowarzyszenia jest wspieranie osób niepełnosprawnych tak, aby mogły zajmować godne miejsce w rodzinie i społeczeństwie oraz udzielanie pomocy rodzinom w trudnych sytuacjach związanych z faktem urodzenia, adoptowania lub wychowywania osoby z niepełnosprawnością.
Swoje cele statutowe realizuje poprzez prowadzenie:
1. Środowiskowego Ośrodka Wsparcia “Pinokio” o 50 miejscach statutowych dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Zadaniem ośrodka jest świadczenie usług specjalistycznych, konsultacyjnych i bytowych osobom niepełnosprawnym intelektualnie i chorym psychicznie w zakresie:
- rehabilitacji społecznej polegającej na prowadzeniu treningu funkcjonowania w codziennym życiu, treningu umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów, treningu umiejętności spędzania czasu wolnego,
- terapii ruchowej,
- poradnictwa i terapii psychologicznej,
- terapii zajęciowej w pracowniach: plastycznej, kulinarnej, edukacyjnej, teatralnej, hafciarsko-krawieckiej, stolarskiej, muzycznej, komputerowej, wizażu oraz świetlicowej,
- integrowania uczestników z ich środowiskiem lokalnym (w tym rodzinnym) min. poprzez organizowanie spotkań, imprez kulturalno-integracyjnych i okolicznościowych z okazji różnych świąt i rocznic;
- usług socjalno – bytowych, w tym transport do ośrodka i do miejsca zamieszkania lub innego uzgodnionego miejsca.
2. Niepublicznej Specjalistycznej Poradni Rewalidacyjnej, w której realizowane są:
- zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dla 45 dzieci;
- projekt „Usprawnianie psychoruchowe osób niepełnosprawnych” dla 92 beneficjentów (67 dzieci i młodzieży oraz 25 osoby dorosłe posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności).
Ponadto Stowarzyszenie SONI realizuje:
- Zajęcia rehabilitacyjne.
- Masaż.
- Zajęcia psychologiczne.
- Zajęcia logopedyczne.
- Zajęcia pedagogiczne.
- Terapię Integracji Sensorycznej.
- Hipoterapię.

- al. Kraśnicka 100, 20-718 Lublin
- +48 81 537 42 66
Stowarzyszenie Chorych na Serce
Podstawowym celem działania stowarzyszenia jest działalność pożytku publicznego w zakresie chorób serca i rozwiązania problemów związanych z niepełnosprawnością chorych na serce, a w szczególności:
- Działalności profilaktyczno-edukacyjnej.
- Pomocy przywracaniu zdrowia i powrotu do pracy chorych po zawale serca i po operacjach na sercu i naczyniach wieńcowych.
- Pomocy w adaptacji do życia w rodzinie i w społeczeństwie chorym na serce, trwale niepełnosprawnym.
- Wszechstronnej pomocy rodzinom dysfunkcyjnym z powodu choroby serca członka rodziny, w tym pomocy psychologicznej i prawnej.
- Tworzeniu bazy materialnej, umożliwiającej działalność profilaktyczno-edukacyjno-terapeutyczną.
- Współpracy z organizacjami i instytucjami, mogącymi pomóc w realizacji celów stowarzyszenia.

-
Plac Tysiąclecia Państwa Polskiego 1
Chełm - +48 739 906 033
- stowaryszenie.zbyszko@op.pl
- https://www.stowarzyszeniezbyszko.pl
- Stowarzyszenie Zbyszko
Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością i Ich Przyjaciół "Zbyszko" w Chełmie
Działalność rozpoczęliśmy w 2013r. Nasze Stowarzyszenie skupia 70 członków z terenu miasta Chełm oraz powiatu chełmskiego. Głównym celem, który konsekwentnie realizujemy od początku jest jednoczenie
środowiska osób chorych, z niepełnosprawnością i ich opiekunów.
Obecnie realizujemy zadanie pt. “Akademia Teatralna ze Zbyszkiem” Zaplanowane przez nas przedsięwzięcie ma objąć osoby zamieszkujące tereny powiatu chełmskiego, hrubieszowskiego, łęczyńskiego, krasnostawskiego i włodawskiego. W okresie od 1 maja do 30 listopada 2019 roku chcemy zrealizować projekt składający się z trzech etapów:
- Warsztaty teatralne pod kierunkiem doświadczonych nauczycieli kunsztu aktorskiego;
- Finalny spektakl, podczas którego zgłoszone grupy wspólnie zaprezentują przedstawienie na wielkiej scenie;
- Gala finałowa wraz z rozdaniem nagród dla każdego uczestnika przeglądu;
Projekt ma na celu przede wszystkim przełamanie barier jakie stawia niepełnosprawność a także zapobiegać wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością poprzez podjęcie działalności artystycznej.

-
ul. Leszczyńskiego 23 pok. 205
20-068 Lublin - +48 501 076 246
- lublin@uroconti.pl
- www.uroconti.pl/lublin
Stowarzyszenie Osób z NTM UROCONTI Oddzial w Lublinie
Misją Stowarzyszenia jest poprawa jakości życia osób z chorobą nietrzymania moczu (NTM), organizacja wsparcia dla tych osób i ich rodzin, popularyzacja wiedzy na temat metod leczenia, wzrost świadomości społecznej na temat tej choroby, a także współpraca z organizacjami pacjentów
Stowarzyszenie w ramach swej działalności organizuje ćwiczenia gimnastyczne, prowadzone przez doświadczonych rehabilitantów, wykłady edukacyjne z udziałem lekarzy i specjalistów, oferuje pomoc merytoryczną konsultantów medycznych, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem ze wszystkimi członkami. Opracowuje także własne inicjatywy legislacyjne.
Funkcję konsultantów medycznych lubelskiego Oddziału UroConti pełnią: ginekolog dr n. med. Monika Maciejczyk-Pencuła oraz urolog dr n. med. Krzysztof Zajączkowski. Organizacją nadrzędną jest Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti, z siedzibą przy ulicy Erazma Ciołka 13 w Warszawie.
Dla osób borykających się z problemem nietrzymania moczu i ich rodzin działa specjalna Infolinia NTM – 801 800 038.

- ul. Lubelska 35, 24-170 Kurów
- +48 514 439 127
- +48 500 233 235
- otwartykrag@o2.pl
Stowarzyszenie Otwarty Krag
Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych ”Otwarty Krąg” w Kurowie zostało zarejestrowane 18.06.2004r.powstało z inicjatywy grupy osób, których problem niepełnosprawności dotknął bezpośrednio lub pośrednio z racji niepełnosprawności członków najbliższej rodziny. obecnie zrzesza 60 członków zwyczajnych i 4 wspierających są to osoby w różnym wieku i różnym rodzajem niepełnosprawności. Funkcję prezesa nieprzerwanie pełni inicjatorka założenia stowarzyszenia pani Danuta Kuna. Zgodnie ze statutem terenem działania stowarzyszenia jest wiejska gmina Kurów.
Zakres działania szczegółowo określony jest w statucie. Na uwagę zasługują różne formy integracji zrzeszonych osób oraz dążenia do poprawy warunków życiowych osób starszych, samotnych i niepełnosprawnych w celu zwiększenia ich uczestnictwa w życiu społecznym, zawodowym i kulturalnym. Dzięki przychylności władz gminy stowarzyszenie otrzymało lokal w którym został uruchomiony punkt informacyjno-konsultacyjny. Oprócz comiesięcznych spotkań organizowane są wycieczki, ogniska, wyjazdy do teatru , imprezy andrzejkowe, karnawałowe i spotkania modlitewne. Członkowie stowarzyszenia rozwijają swoje zainteresowania i uzdolnienia poprzez wykonywanie prac plastycznych różnego rodzaju stroików dekoracji prezentowanych na wystawach a także przygotowywanie programów artystycznych z okazji Gminnego Dnia Osób Niepełnosprawnych i Bożego Narodzenia. W ostatnich latach z naszą prezentacją części artystycznych wychodzimy poza granice gminy a nawet powiatu. Działalność stowarzyszenia wspierają Władze Gminy w Kurowie. Istnieje ścisła współpraca z Gminnym Ośrodkiem Kultury, placówkami oświatowymi służbą zdrowia, Gminną Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Strażą Pożarną.
Stowarzyszenie zrzesza osoby niepełnosprawne z różnymi schorzeniami i w różnym wieku zamieszkujące na terenie Gminy Kurów.
Podstawowe cele :
• Działanie na rzecz osób chorych w celu poprawy ich warunków życiowych, zdrowotnych oraz zwiększenie uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym.
• Wyzwalanie inicjatyw osób chorych w kierunku leczenia i rehabilitacji.
• Likwidacja barier psychologiczno-społecznych.
• Reprezentowanie interesów osób niepełnosprawnych wobec władz państwowych i samorządowych.
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
• Informację o przysługujących świadczeniach przekazywane na spotkaniach z udziałem zaproszonych gości-pracowników instytucji zajmujących się problematyką osób niepełnosprawnych.
• Udzielanie pomocy członkom w rozwiązywaniu spraw życia codziennego poprzez informację, pomoc prawną i socjalno-bytową i interwencję w indywidualnych sprawach.
• Organizację comiesięcznych spotkań i imprez kulturalno-oświatowych oraz spotkań integracyjnych połączonych a wymianą doświadczeń z grupami osób niepełnosprawnych z innych miejscowości.
• Ścisłą współpracę z władzami oświatowymi na terenie gminy w zakresie podejmowania tematyki osób niepełnosprawnych w programach wychowawczych szkół a także współpracę z księżmi miejscowej parafii w dotyczącej pomocy duchowej osobom samotnym, chorym, niepełnosprawnym i ich rodzinom.
• Współdziałanie z organami władzy administracji państwowej samorządowej, służbą zdrowia, organizacjami społecznymi i innymi działającymi na rzecz i dla dobra osób niepełnosprawnych.
• Prowadzenie akcji informacyjno-uświadamiających zmierzających do pełnej integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem.

- ul. Leszczyńskiego 23, 20-068 Lublin
- +48 501 292 467
- +48 508 286 660
- stow-sloneczko@o2.pl
- www.sloneczko.org.pl
- Stowarzyszenie Słoneczko
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Słoneczko
Stowarzyszenie „Słoneczko” zostało założone przez rodziców dzieci niepełnosprawnych i specjalistów – pasjonatów, zajmujących się problematyką niepełnosprawności z potrzeby serca. Cele organizacji to udzielanie wszechstronnej pomocy dzieciom i młodzieży, ich rodzicom, przyczynianie się do tworzenia warunków ich godnego życia, organizowanie opieki i rehabilitacji dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym i fizycznym.
Stowarzyszenie zajmuje się również popularyzowaniem problemów związanych z niepełnosprawnością, prowadzi działalność integracyjną, niesie pomoc rodzinom zagrożonym patologiami społecznymi i stara się przeciwdziałać im. Ponadto organizuje wypoczynek dla dzieci i młodzieży oraz zajęcia terapeutyczno-rehabilitacyjne. Specjaliści współpracujący ze Stowarzyszeniem, to osoby posiadające dużą wiedzęi wieloletnie doświadczenie zawodowe w zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym.

- ul. Peowiaków 6a, 22-400 Zamosc
- +48 84 627 14 38
- biuro@spdn.pl
- www.spdn.pl
- Stowarzyszenie Krok za Krokiem
- Stowarzyszenie Krok za Krokiem
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Krok za Krokiem
Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” w Zamościu powstało w 1990 roku z inicjatywy rodziców, opiekunów i przyjaciół dzieci z niepełnosprawnością. Jest organizacją pożytku publicznego, wyróżnioną w wielu konkursach oraz docenioną wieloma nagrodami. Dzięki zaangażowaniu wielu instytucji oraz firm i osób prywatnych, Stowarzyszenie niesie wsparcie dzieciom, młodzieży i dorosłym osobom z niepełnosprawnością.
Stowarzyszenie prowadzi obecnie 11 placówek, w tym Zespół Niepublicznych Szkół Specjalnych „Krok za krokiem”, NZOZ Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny dla Dzieci Niepełnosprawnych w Zamościu, Środowiskowy Dom Samopomocy „Krok dalej” w Białobrzegach, Warsztat Terapii Zajęciowej w Zamościu, mieszkania treningowe i wspierane.
Misją Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym
„Krok za krokiem” w Zamościu jest wspieranie we wszystkich dziedzinach życia osób z niepełnosprawnością oraz ich rodzin, aby umożliwić im pełne uczestnictwo w życiu społecznym.

- ul. Hirszfelda 6, 20-092 Lublin
- +48 513 019 044
- biuro@blizej-swiata.org
- blizej-swiata.org
- Stowarzyszenie Bliżej Świata
Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzacych „Bliżej Świata”
Celem Stowarzyszenia „Bliżej Świata” jest podejmowanie działań na rzecz zdrowia, kształcenia i zapewnienia szczęścia dzieciom niewidomym i słabo widzącym. Cele te są realizowane poprzez działalność w zakresie dobroczynności, ochrony zdrowia, opieki społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej. Stowarzyszenie zajmuje się także szeroko rozumianą pomocą dla rodziców, dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku. Umożliwia wymianę informacji i doświadczeń związanychz leczeniem, kształceniem i rehabilitacją dzieci niewidomych, organizuje pomocw korzystaniu z różnych form rehabilitacji dostępnej na terenie miasta Lublin.
Stowarzyszenie organizuje zajęcia edukacyjne i rehabilitacyjne, imprezy kulturalne dla dzieci i młodzieży, poradnictwo prawne, psychologiczne i pedagogiczne dla rodziców. Prowadzi także Klub Rodziców na terenie Lublina. Współpracuje z instytucjami i innymi organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.

- ul. Czwartaków 8/4, 20-045 Lublin
- +48 81 533 05 17
- +48 81 533 39 06
- wanda.kociuba@up.lublin.pl
- www.naszaszansa.lublin.pl
Stowarzyszenie Rodzin Dzieci Niepelnosprawnych "Nasza Szansa"
Celem Stowarzyszenia „Nasza Szansa” są działania w zakresie rehabilitacji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z porażeniem mózgowym, niepełnosprawnością pourazową i zaburzeniami osobowości, zmierzające do likwidacji barier społecznych i psychicznych oraz integracji ze zdrowymi rówieśnikami. Stowarzyszenie skupia rodziców, którzy wzajemnie się wspierają i wymieniają doświadczeniami. Spotkania mają na celu integrację rodzin dotkniętych problemem dziecka niepełnosprawnego, przeciwdziałanie poczuciu osamotnienia i wyobcowania ze społeczeństwa.
Stowarzyszenie organizuje turnusy rehabilitacyjne, polegające na specjalistycznych masażachi kompleksowych ćwiczeniach usprawniających, zajęcia rehabilitacyjne na basenie, hipoterapię – metodę łączącą w sobie usprawnianie wszelkiego rodzaju schorzeń z pracą dydaktyczną i edukacyjną. Organizuje także ćwiczenia logopedyczne i psychologiczne, indywidualne, jak i grupowe. Logopeda koryguje wady wymowy, psycholog pracuje nad zmniejszeniem zaburzeń emocjonalnych dzieci, pomaga również rodzicom przezwyciężyć trudności związane z akceptacją posiadania dziecka niepełnosprawnego.

-
ul. Prymasa Wyszyńskiego 2
20-950 Lublin - +48 731 160 029
- +48 504 147 870
- stowarzyszenie@ukrytyskarb.com
- ukrytyskarb.com
- Ukryty Sakrb
Stowarzyszenie Rodzin i Osób z Zespołem Downa „Ukryty Skarb”
Stowarzyszenie „Ukryty Skarb” działa na rzecz osób z Zespołem Downa,a przede wszystkim małych dzieci, młodzieży w wieku szkolnym, ich rodzin i opiekunów. Swoim bogatym doświadczeniem dzieli się zwłaszcza z młodymi rodzicami, którzy potrzebują wsparcia oraz rzetelnych informacji na temat wychowania dziecka z Zespołem Downa.
Stowarzyszenie koncentruje się na jak najszybszym dotarciu do rodzin, w których urodziło się dziecko z Zespołem Downa i otoczeniu ich specjalistycznym wsparciem i opieką, m.in. poprzez dzielenie się dostępną wiedzą i informacjami. Opieka, jak i dostęp do informacji na temat leczenia i rehabilitacji małego dziecka z Zespołem Downa w szpitalach, na oddziałach noworodkowych, a także u lekarzy rodzinnych są wciąż niewystarczające. Stowarzyszenie, poprzez swoją działalność, stara się wypełnić istniejącą lukę w tym zakresie.

- Zalutyń 25, 21-530 Piszczac
- +48 83 377 80 22
- ssozalutyn@onet.eu
- sosw-zalutyn.pl/stowarzyszenie/
- Żyć Godnie
Stowarzyszenie Społeczno-Oświatowe „Żyć Godnie”
Idea powołania Stowarzyszenia zrodziła się w 2002r. w momencie kiedy Starosta Bialski podjął decyzje o zamknięciu SOSW w Zalutyniu. Wówczas nauczyciele pracujący w Ośrodku wraz z rodzicami podjęli decyzję o zawiązaniu Stowarzyszenia na rzecz dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Pierwszym prezesem Stowarzyszenia została pani Wanda Pietruczuk. Pozyskiwane stosunkowo niewielkie środki były przeznaczane na potrzeby dzieci z Ośrodka tj. zakup lekarstw, zakup środków czystości, zakup opału na zimę, zakup potrzebnej odzieży. Z inicjatywy stowarzyszenia został zakupiony pierwszy koń- Kubuś do prowadzenia zajęć z hipoterapii. Pani Wanda zapoczątkowała tradycję wyjazdów podopiecznych Ośrodka na turnusy rehabilitacyjne.
Od roku 2008 prezesem stowarzyszenia została pani Urszula Niedźwiedź, która swoimi działaniami kontynuując dzieło poprzedniczki.
W 2014 roku w ramach nawiązania współpracy z Państwową Szkołą Wyższą im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej uczniowie Ośrodka co tydzień uczestniczyli bezpłatnie w zajęciach na pływalni przy tej uczelni. Również w tym roku Stowarzyszenie wspólnie ze SOSW zorganizowało I Festyn Osób Niepełnosprawnych „Żyć Godnie i Zwyciężać!”. Imprezy te mają charakter cykliczny i mają na celu integrację osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym oraz innymi placówkami o podobnym charakterze połączony z aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu.
W 2015 roku w ramach nawiązania współpracy z Fundacją Krzewienia Kultury Artystycznej Osób Niepełnosprawnych z Warszawy odbyło się w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Zalutyniu, spotkanie integracyjne uczniów Ośrodka i członków zespołu „MAZOWIACY”. W ramach spotkania zorganizowano warsztaty muzyczno – wokalne, które poprowadziła Pani Hanna Szczepańska – Ploch, oraz terapia światłem, którą poprowadził prof. Leszek Ploch. Kolejnym krokiem na drodze współpracy był koncertu kolęd pt. „Aniołowie się radują, bo w Piszczacu kolędują”. Koncert, w którym wystąpił zespół „MAZOWIACY” i uczniowie SOSW z Zalutynia pod kierunkiem pana prof. Leszka Plocha. Kolejnym działaniem w ramach współpracy z Fundacją Krzewienia Kultury Artystycznej Osób Niepełnosprawnych z Warszawy oraz Państwową Szkołą Wyższą im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, było współorganizowanie wykładu otwartego pt: „Włączanie osób niepełnosprawnych do aktywnego życia”.
W 2015 roku za fundusze przekazane przez Klub Rotary z Portland została zmodernizowana kuchnia w SOSW w Zalutyniu. W tym też roku Stowarzyszenie współfinansowało remont generalny świetlicy ze środków pozyskanych od Kupców „RAZEM”, oraz z projektu Fundacji Grupy PERN „PRZYJAŹŃ”.
W 2016 roku z pozyskanych funduszy z projektu od Firmy Hall Hunter Partnership zostały zakupione materiały do doposażenia pracowni rękodzieła i sali integracji sensorycznej.
W 2017 roku Stowarzyszenie po raz kolejny ubiegało się o fundusze z Fundacji PERN na pomoc dla Ośrodka i udało się pozyskać fundusze na zakup sprzętu sportowego.
Wszyscy członkowie stowarzyszenia działają nieodpłatnie a każdy całym sercem angażuje się w pozyskiwaniu funduszy. Główne źródła dochodu to w dużej mierze 1% podatku dochodowego, darowizny od firm i osób prywatnych oraz udział w projektach i konkursach. Staramy się swoimi działaniami malować uśmiech na twarzach naszych podopiecznych oraz wspierać ich rodziny. Życzymy sobie, aby z każdym rokiem Stowarzyszenie rozwijało się i poszerzało swoją działalność.

- Folwark 20, 23-275 Gościeradów
- +48 15 838 11 47
- sacramiser@poczta.onet.pl
- swon.pl
- Res Sacra Miser
Stowarzyszenie Wspomagania Osób Niepełnosprawnych Res Sacra Miser
Stowarzyszenie “Res Sacra Miser” powołane zostało decyzją założycieli w dniu 26 października 1998 roku. W przygotowaniu Statutu oparto się na ustawie Prawo o Stowarzyszeniach (Dz. U. Nr 20 z 10 kwietnia 1989r.) przyjmując cele, jakie przyświecają działalności tworzonego Stowarzyszenia. Po rozpatrzeniu wniosku w dniu 3 grudnia 1998r. Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu zarejestrował Stowarzyszenie. Wszyscy członkowie Stowarzyszenia działają na rzecz osób niepełnosprawnych w ramach wolontariatu, realizując cele statutowe.
Aktualne działania:
- Organizowanie zawodów, spotkań, prelekcji, pokazów, paneli dyskusyjnych, konkursów, przeglądów, festynów, loterii, imprez kulturalnych;
- Udzielanie świadczeń zdrowotnych, pielęgnacyjnych i opiekuńczych nad osobami niepełnosprawnymi;
- Prowadzenie rehabilitacji leczniczej;
- Prowadzenie szkoleń i programów z zakresu profilaktyki zdrowia ludności w tym w szczególności osób niepełnosprawnych;
- Organizowanie turnusów wypoczynkowych i szkoleniowych rozwijających zainteresowania uczestników oraz zapewniających grupowe spędzanie wolnego czasu;
- Organizowanie i promowanie imprez rekreacyjno-sportowych, artystycznych i kulturalnych;
- Nawiązywanie kontaktów z instytucjami, szkołami i organizacjami społecznymi;
- Inne działania bieżące służące realizacji celów statutowych.

- Gospodarcza 32, 20-213 Lublin
- +48 794 379 041
- lsjestesmy@gmail.com
- www.lsjestesmy.blogspot.com
- Lubelskie Stowarzyszenie Jesteśmy
Lubelskie Stowarzyszenie Jesteśmy
LS JESTEŚMY jest stowarzyszeniem osób po kryzysie psychicznym oraz wszystkich, którzy akceptując jego Statut zobowiązują się działać na rzecz zabezpieczenia praw tych osób oraz przezwyciężenia Ich stygmatyzacji i dyskryminacji.
Celem Stowarzyszenia jest:
1) Wzajemna pomoc członków Stowarzyszenia w aspekcie psychologicznym, bytowym, organizacji czasu wolnego, życia kulturalnego, sportu i rekreacji.
2) Ochrona praw i godności osób cierpiących na schorzenia psychiczne.
3) Działalność przeciw stygmatyzacji i społecznemu wykluczeniu osób chorych psychicznie.
4) Prowadzenie edukacji społecznej w zakresie zdrowia psychicznego.
5) Współpraca z różnymi organizacjami krajowymi i zagranicznymi, w zakresie wynikającym z zadań Stowarzyszenia.
- Dęblińskie Integracyjne Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych DISON
- Europejska Fundacja Opieki
- Fundacja Alpha
- Fundacja Aktywnej Rehabilitacji w Lublinie
- Fundacja Centrum Niepełnosprawnych Przedsiębiorców
- Fundacja Teatroterapia Lubelska
- Fundacja Tutorium
- Fundacja Viktor
- Klub Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych SKRON
- Krasnostawskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych KSNRON
- Lubelskie Stowarzyszenie Jesteśmy
- Lubelskie Stowarzyszenie Amazonek
- Lubelskie Stowarzyszenie Osób Chorych na Padaczkę „Drgawka”
- Lubelski Związek Inwalidów Narządu Ruchu
- Nałęczowskie Stowarzyszenie Charytatywne
- Podlaskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych PSON w Międzyrzecu Podlaskim
- Polskie Forum Warsztatów Terapii Zajęciowej
- Polskie Stowarzyszenie Diabetyków PSD, Oddział Wojewódzki w Lublinie
- Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI (dawniej PSOUU), Koło w Hrubieszowie
- Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI (dawniej PSOUU), Koło w Lublinie
- Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI (dawniej PSOUU), Koło w Łęcznej
- Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI (dawniej PSOUU), Koło w Rykach
- Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI (dawniej PSOUU), Koło w Świdniku
- Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną PSONI (dawniej PSOUU), Koło w Tomaszowie Lubelskim
- Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego Oddział Lublin
- Polski Związek Głuchych PZG, Oddział w Lublinie
- Polski Związek Niewidomych PZN, Okręg Lubelski
- Stowarzyszenie Chorych Na Astmę Oskrzelową
- Stowarzyszenie Grupa Aktywnej Rehabilitacji Rekryteringsgruppen – Region Lubelski
- Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo
- Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Otwarta Dłoń
- Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Soni
- Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Chorych na Serce i Układ Krążenia w Lublinie
- Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością i Ich Przyjaciół „Zbyszko” w Chełmie
- Stowarzyszenie Osób z NTM UROCONTI Oddział w Lublinie
- Stowarzyszenie Otwarty Krąg
- Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej „Słoneczko”
- Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Krok za Krokiem
- Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Bliżej Świata”
- Stowarzyszenie Rodzin Dzieci Niepełnosprawnych „Nasza Szansa”
- Stowarzyszenie Rodzin i Osób z Zespołem Downa „Ukryty Skarb”
- Stowarzyszenie Społeczno-Oświatowe „Żyć Godnie” w Zalutyniu
- Stowarzyszenie To My w Kraśniku
- Stowarzyszenie Wspomagania Osób Niepełnosprawnych Res Sacra Miser